Geçmişin İzleri

Masaki Kabayaşi, Amerika Birleşik Devletlerinin, Nagazaki ve Hiroşima’ya atom bombalarıyla yok ettikten, Japonya’yı yenilgiye uğrattıktan sonraki süreçte, yönü değişen Japon Sinemasının ilk temsilcilerinden biri.

Jumpei Gomikava’nın, 1955, 1956 ve 1958 yıllarında yazdığı İnsanlık Durumu başlığı altında toplanan, altı bölümden oluşan üç ciltlik romanı sinemaya uyarlayan Masaki Kabayaşi, tanığı olduğu çağın anlatımını, aldığı sanat değerleriyle birleştirerek izleyiciye sundu.

Savaş karşıtlığını öne çıkaran Daha Büyük Bir Aşk Yok, Sonsuzluğa Giden Yol ve Askerin Yakarışı adlarını taşyan üç bölümlük sinema filmi dizisi tüm dünyada bilinen, izlenen bir yapıt olarak öne çıktı.

Masaki Kabayaşi bir dönemin en önde gelen Japon yönetmeni olarak öne çıkarken, bu tanınırlığının önemli bir kısmını, İkinci Dünya Savaşı sonrası yapıya borçludur denilebilir.

Adı: İnsanlık Hali – Sonsuzluğa Giden Yol
Özgün Adı: 人間の條件 (Ningen no jöken)
Öykü: Jumpei Gomikava’nın aynı adlı romanı
Yönetmen: Masaki Kobayaşi
Yazan: Masaki Kobayaşi, Zenzo Matsuyama
Görüntü: Yoşio Miyajima
Kurgu: Keiçi Uraoka
Müzik: Çuji Kinoşita
Oyuncular: Tatsuya Nakadai (Kaji), Miçiyo Aratama (Miçiko), Keiji Sada (Kageyama), Kokinji Katsura (Sasa), Jun Tatara (Hino), Michiro Minami (Yoshida), Kei Sato (Şinio), Kunie Tanaka (Obara), Ryōhei Uçida (Haşiya), Bilade Akhmetov (Yazıcı), Şobun Inoue (Akahoşi), Taketoşi Naito (Tange), Yusuke Kavazu (Terada), Susumu Fujita (Naruto), Minoru Çiaki (Onodera), Şoji Yasui (Asker), Fumio Vatanabe (Asker), Jun Hamamura (Toi), Akiji Kobayaşi (Nonaka), Hisaşi İgava (Masui)
Yapımcı: Şigeru Vakatsuki, Masaki Kobayaşi
Yapım: Japonya – 1959
Dili: Japonca, Çince, Rusça
Süre: 181’

İNSANLIK HALİ 2 - 1959

Önceki İçerikYerinden Yurdundan Edilenler
Sonraki İçerikBeş Milyoncuk Borç Verir Misin?
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz