KARABAĞ’IN KADINLARI

Azerbaycan’lı belgeselcilerin dışında, dünyada Azerbaycan’la ilgili en çok yapıta imza atan belgesel yönetmeni Raşit Demirtaş’ın gerçekleştirdiği Karabağ’ın Kadınları, 2008 yılı yapımı bir belgesel film.
“Karabağ şehitlerinin aziz hatırasına ve Karabağ’ın kahraman gazilerine ithaf edilmiştir.” cümlesiyle başlayan belgesel, zamanın belleklerdeki unutturucu etkisinden medet umanlarca, bir sorun olarak öylece bekletilen Karabağ işgali ve soykırımını, asla unutamayacak olan mağdurların anlatımlarıyla aktarıyor. Karabağ’ın işgali, Sovyet ordusunun ağır silahlarına sahip Ermeniler tarafından sivil halka karşı yürütülen sistemli katliamlar ve soykırımlar, o dehşet anlarını yaşamak zorunda bırakılmış kadınların, yüreklerini dağlayan, ruh dünyalarını allak bullak eden yaşanmışlıklarıyla anlatılıyor.
Ermeni işgaline karşı direnen kadınların izleğinde, orantısız bir güçle yüz yüze kalan, öz yurtlarında katliama maruz kalan Türklerin ölüm dirim mücadelesine, ilk ağızdan ışık tutan elli altı dakikalık belgesel, bu yönüyle tarihi canlı tutacak olan önemli ve sıradışı bir yapım.

azerbaycan belgeseliYönetmen: Raşit Demirtaş
Metin Yazarı: Raşit Demirtaş
Görüntü Yönetmeni: Ahmet Veysel Baban
Kurgu: Orhan Ekici
Seslendiren: Nazım Oktar
Yapım Yardımcısı: Aybeniz Refiyeva
Yapımcı: TRT Bakü Temsilciliği
Yapım:2008 – Azerbaycan
Tür: Belgesel
Süre: 55’

Önceki İçerikHer Ne Kadar Konuşamıyorsa da Söz Dinler
Sonraki İçerikYedi İklim Dört Bucakta Kayalara Kazılmış İzler
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz