Öğretmenin Böylesi

Öğretmen, kurmacanın başında verilen yönlendirme tümcesiyle izleyiciyi, 1983 yılında Bratislava’da geçen, yaşanmış bir olaya tanıklığa çağırıyor. Slovakya’nın başkenti Bratislava, ayrılıktan önce Çekoslovakya’nın Prag’tan sonraki en önemli kenti ve kurmaca, buradaki bir okulda geçiyor.

Okulun iki yöneticisi, tüm velileri toplantıya çağırır; konu Maria Öğretmendir. Öğrencileri anne babalarının toplum içindeki konumlarına göre sıralayan, onları günlük işlerinde çalıştıran, tüm gereksinimlerini anne babalarından karşılayan, içinde bulunduğu düzenin açıklarından çıkar sağlayan Maria öğretmen.

Çoğunlukla kapalı alanlarda çekilen, karşılıklı konuşmalarla süren öykü, uzun süre boyunca izleyicinin ilgisini diri tutan, kopuşu önleyen çentiklerle kurgulanmış. Bu yönüyle Sidney Lumet’in 12 Öfkeli Adam kurmacasını çağrıştıran Öğretmen, bir örnek üzerinden eski dönemin tüm eğitim düzenini karalayan, bir yeni dönem yaymacası.

Adı: Öğretmen
Özgün Adı: Učiteľka (Uçitelka)
Yönetmen: Jan Hrebejk
Yazan: Petr Jarçovski
Görüntü: Martin Ziaran
Kurgu: Vladimir Barek
Müzik: Michal Novinski
Oyuncular: Zuzana Maurery (Öğretmen Maria Drazdechova), Csongor Kassai, Zuzana Koneçna, Tamara Fischer, Bilade Aybars, Martin Havelka, Eva Bandor, Oliver Osvald, Peter Bebjak, Richard Labuda, Ina Gogalova, Monika Certezni
Yapım Tasarım: Juraj Fabry
Sanat Yönetmeni: Viera Dandova
Giysi: Katarina Ştrbovaç Bielikova
Ses Tasarım: Jiri Klenka
Yapımcı: Tibor Buza, Zuzana Mistrikova, Lubika Oreçovska
Yapım: Slovakya, Çek Cumhuriyeti – 2016
Dil: Slovakça
Süre: 102’

ÖĞRETMEN - 2017

Önceki İçerikDaha Büyük Bir aşk Yok
Sonraki İçerikEtliye Sütlüye Karışmak Yok!
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz