ÖĞRETMEN

Toplumdaki değişimlerin, dönüşümlerin bir öğretmen üzerinden anlatıldığı film, seksenli yılların Türkiyesinden kesitler aktarıyor.

Tüm dünyada uygulamaya sürülen acımasız liberal yöntemleri, halkın daha iyi yaşam koşullarına kavuşmasının tek yolu olduğu baskısını yaratan egemenler bir yanda, gittikçe yoksullaşan halk diğer yanda.

O yıllarda “Orta Direk” diye tanımlanan, halkın çalışan, üreten ve yurttaşlık görevlerini eksiksiz yerine getiren, yasalara bağlı, yurdunu, yurttaşını seven ahlaklı kesimin, ahlaksızca yozlaşma tüneline doğru itildiğini gösteren bir kurmaca Öğretmen.

Kemal Sunal’ın özüne has oyunculuğuyla öğretmeni canlandırdığı filmde, Selma Sonat, Renan Fosforoğlu gibi güçlü oyunculuklarıyla belleklere yer etmiş sanatçıların katkıları filmin anlatım gücünü yukarılara taşıyor.

Kurmaca, yeni görevlendirilen bir sınıf öğretmeni ve henüz kirlenmemiş dünyalarında çocukluklarını yaşayan öğrencileri arasında geçiyor.

Öğrenciler, filmin gerçekliğini artıran oyunları ve izleyiciye parmak ısırtan doğallıklarıyla yalnızca bu filme özgü seçilmiş kişiler olmanın hakkını fazlasıyla veriyorlar.

Yaşamları boyunca belki de bir kez yaşayabilecekleri deneyimin anısına yönetmen Kartal Tibet, küçük oyuncuların adlarını, açılış ve kapanış bölümlerinde eksiksiz olarak sıralamış.

 

YENİ FİLM İZLE

Adı: Öğretmen
Yönetmen: Kartal Tibet
Öykü: Rıfat Ilgaz
Senaryo: İhsan Yüce, Memduh Ün, Kartal Tibet
Görüntü Yönetmeni: Orhan Oğuz
Kurgu: Sedat Karadeniz
Işık: Süleyman Çekiç
Müzik: Cahit Berkay
Ses Kayıt: Erkan Esenboğa
Seslendirme yönetmeni: Erhan Yazıcıoğlu
Oyuncular: Kemal Sunal (Hüsnü Öğretmen), Selma Sonat (Hüsnü Öğretmenin eşi), Murat Yılmaz, Seçil Akbaş, Burçin Çakır, Nuray Coşkun, Ayber Yeşilyurt, Tuğba Ayyıldız, Fikri Özaltın, Aykut Coşkun, Deniz Akbaş, Orçun Tağtekin, Haluk Çömlekçi, Önder Soysal, Demet Altınok, Nuran Tıknaz, Kaya Gürel, Selahattin Fırat, Ekrem Dümer, Ahmet Açan, Renan Fosforoğlu (Emlakçı), Nevzat Açıkgöz, Reha Yurdakul (Öğrenci velîsi), Ferdi Akarnur (Ceylan’ın babası), Savaş Taner, Mustafa Suphi, Dursun Ali Sarıoğlu, Memduh Ünsal, Rafet Kalkan, Faruk Savun, Ali Rıza Cevizli, Cevdet Tigin, Hakkı Üstün, Kudret Karadağ, Nazlı Köseoğlu, Güner Bozkurt, Evrensel Orduman, Hamza Fidan, Akif Kılıvan, Mehmet Uğur, Rahim Gündoğdu, Necla Gürman, Sevil Aksa, Suna Akbaş, Orhan Güler, Zehra Ege, Funda Gökçen, Ekber Yeşilyurt
Yapımcı: Uğur Film-Memduh Ün
Yapım: 1988-Türkiye
Tür: Kurmaca
Dili: Türkçe
Süre:95’

ÖĞRETMEN - 1988

Önceki İçerikYedi Bin Beşyüz Gayme Kıymet Biçtiler Sana
Sonraki İçerikTanrı’nın Esirgediği Tokluyu Börü Yemez
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz