ÖĞRETMEN

Toplumdaki değişimlerin, dönüşümlerin bir öğretmen üzerinden anlatıldığı film, seksenli yılların Türkiyesinden kesitler aktarıyor.

Kemal Sunal’ın özüne has oyunculuğuyla öğretmeni canlandırdığı filmde, Selma Sonat, Renan Fosforoğlu gibi güçlü oyunculuklarıyla belleklere yer etmiş sanatçılar yer alıyor.

Kurmaca bir sınıf öğretmeni ve öğrencileri arasında geçiyor ve   yalnızca bu filme özgü çocuk oyuncular yer alıyor.

Yaşamları boyunca belki de bir kez yaşayabilecekleri deneyimin anısına yönetmen Kartal Tibet, küçük oyuncuların adlarını, açılış ve kapanış bölümlerinde eksiksiz olarak sıralamış.

 

YENİ FİLM İZLE

Yönetmen: Kartal Tibet
Öykü: Rıfat Ilgaz
Senaryo: İhsan Yüce, Memduh Ün, Kartal Tibet
Görüntü Yönetmeni: Orhan Oğuz
Kurgu: Sedat Karadeniz
Işık: Süleyman Çekiç
Müzik: Cahit Berkay
Ses Kayıt: Erkan Esenboğa
Seslendirme yönetmeni: Erhan Yazıcıoğlu
Oyuncular: Kemal Sunal (Hüsnü Öğretmen), Selma Sonat (Hüsnü Öğretmenin eşi), Murat Yılmaz, Seçil Akbaş, Burçin Çakır, Nuray Coşkun, Ayber Yeşilyurt, Tuğba Ayyıldız, Fikri Özaltın, Aykut Coşkun, Deniz Akbaş, Orçun Tağtekin, Haluk Çömlekçi, Önder Soysal, Demet Altınok, Nuran Tıknaz, Kaya Gürel, Selahattin Fırat, Ekrem Dümer, Ahmet Açan, Renan Fosforoğlu (Emlakçı), Nevzat Açıkgöz, Reha Yurdakul (Öğrenci velîsi), Ferdi Akarnur (Ceylan’ın babası), Savaş Taner, Mustafa Suphi, Dursun Ali Sarıoğlu, Memduh Ünsal, Rafet Kalkan, Faruk Savun, Ali Rıza Cevizli, Cevdet Tigin, Hakkı Üstün, Kudret Karadağ, Nazlı Köseoğlu, Güner Bozkurt, Evrensel Orduman, Hamza Fidan, Akif Kılıvan, Mehmet Uğur, Rahim Gündoğdu, Necla Gürman, Sevil Aksa, Suna Akbaş, Orhan Güler, Zehra Ege, Funda Gökçen, Ekber Yeşilyurt
Yapımcı: Uğur Film-Memduh Ün
Yapım: 1988-Türkiye
Tür: Kurmaca
Dili: Türkçe
Süre:95’

ÖĞRETMEN - 1988

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#
Önceki YazıHaberin Var mı Kızım Yedi Bin Beşyüz Gayme Kıymet Biçtiler Sana
Sonraki YazıTangrı Asırağan Toqtnı Böri Jemes / Tanrı’nın Esirgediği Tokluyu Börü Yemez
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız