OTOBÜS YOLCULARI

İlk kurmacası Kanlı Sevda ile yönetmenlik yaşamına başlayan Ertem Göreç (1931-2021), yüze yakın yapıtı Türk Sinemasına kalıt bıraktı.

Altmışlı yılların başından beri Karalıkta Uyananlar, Yiğit Yaralı Olur, Dağlar Şahini gibi Türk toplumunu doğrudan ilgilendiren konuları temel alan yaklaşımla kurmacalar oluşturdu.

Bağdat Hırsızı, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Binbir Gece Masalları gibi söylencelerden derlenmiş öyküleri, oyunlaştırarak Türk sinema izleyicisiyle buluşturdu.

Belleklerde, “Yaşam Boyu Onur” ödülü aldığı film şenliğinde yaptığı konuşmayla derin izler bırakan Ertem Göreç, “Türk Sineması” kavramını yeniden tanımlanmaya çalışan, yabancı sinema yandaşlarını, kesin ve açık bir dille eleştirdi.

Doksanlı yılların başından itibaren özellikle AB fonlarıyla desteklenen kesimin kullanıma sokmaya çalıştığı zorlama tanımlamaya karşı duruşuyla, aynı kesimin tepkisiyle karşılaştı, kötücül bir linçle değersizleştirilmeye çalışıldı.

Türk Sinemasının üretken aydını Ertem Göreç, dirençli duruşunu ömrünün sonuna dek sürdürdü.

Otobüs Yolcuları, yönetmenin, ellili yılların başından beri süregelen kentleşme ve beraberinde büyüyen yozlaşmayı içeren, öyküsü Vedat Türkali tarafından yazılan, ikinci kurmacası.

Adı:Otobüs Yolcuları
Yönetmen: Ertem Göreç
Oyun Yazarı: Vedat Türkali
Görüntü Yönetmeni: Turgut Ören
Kurgu: Ertem Göreç
Müzik: Yalçın Tura
Oyuncular: Ayhan Işık, Türkan Şoray, Atıf Kaptan, Avni Dilligil, Salih Tozan, Ahmet Tarık Tekçe, Senih Orkan, Suphi Kaner, Ahmet Yusuf, Suna Pekuysal, Reha Yurdakul, Diclehan Baban, Müşerref Çapın, Selahaddin Yazgan, M. Ali Akpınar, Kadriye Tuna, Selahaddain İçsel, Mualla Sürer, Asım Nipton, Celal Ersöz, Rıza Tüzün, Renan Fosforoğlu, Ziya Metin, Osman Türkoğlu, Nuri Genç, Filiz Kandora, Hakkı Haktan, Zeki Tüney, Özdemir Aydın
Sanat Yönetmeni: Remzi Aydın
Dekor: Sohpan Koloğlu
Işık: Mehmet Çakar
Ses: Nihat Sevinç, Necip Sarıcıoğlu
Yapım Yönetmeni: Melih Üstüngör, Vecdi Benderli
Yapımcı: Nusret İkbal, BE-YA Film
Yapım: Türkiye – 1961
Tür: Kurmaca
Dili: Türkçe
Süre:95’

OTOBÜS YOLCULARI - 1961

Önceki İçerikGüzelleri Hilal Kaşlı Cezayir
Sonraki İçerikBiraz da Ben Sebep Oldum…
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz