HER ŞEYE RAĞMEN

1987-2010 yılları arasında yaşanmış bir öykünün sinemaya uyarlanmış hali, Her Şeye Rağmen.

Filmde, zihin engelli olduğu düşünülen ve bir rastlantı sonucu öyle olmadığı fark edilen Mateus’un anlatımıyla, bir engellinin ve onun çevresinde yaşanılan zorlu sürecin gerçekleri anlatılıyor.

Polonya yapımı Her Şeye Rağmen, aile, toplum ve soyutlanmış özeller (engelliler) arasındaki ilişkiyi sorgulayan, hemen herkesin çevresinde var olan ama yüzleşmekten çekinilen, görmezden gelinen, üstü örtülen bir olağan (Mateus) izleğinde olan biteni anlatıyor.

Adı: Her Şeye Rağmen
Özgün Adı: Chce się żyć (Şıses zic)
Yönetmen: Maciej Pieprzyca
Yapımcı: Vieslav Lysakovski
Öykü: Maciej Pieprzyca
Yazan: Maciej Pieprzyca
Oyuncular: David Ogrodnik (Mateus), Kamil Tkacz (Mateus’un çocukluğu), Dorota Komak (Mateus’un annesi), Arkadiusz Jakobik (Mateus’un babası), Anna Nehrebecka (Yola), Katerina Zavedska (Magda), Helena Sujecka (Matilda), Mikolay Roznerski (Tomek), Tymoteusz Marciniak (Tomek’in çocukluğu), Anna Karczmarczyk (Anka)
Müzik: Bartozs Chajdecki
Görüntü Yönetmeni: Pavel Dyllus
Kurgu: Krysztof Szpetmanski
Ses: Piotr Domaradzki
Yapım: Polonya-2013
Tür: Kurmaca
Süre: 107’05”

HER ŞEYE RAĞMEN - 2013

Önceki İçerikÇağdaş Yaşam Biçiminin Ağır Bedeli
Sonraki İçerikÜvey Anne Baba Kabusu
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz