SULTAN GELİN

Sultan Gelin, “Başlık Parası” geleneğini asıl amacından uzaklaştırarak hicveden bir Yeşilçam filmi.

Çok ender görülecek yanlış davranışlardan yola çıkarak geleneksi yaşama ait değerleri olumsuzlaştıran film, Türkan Şoray’ın gördüğü ilgiye dayanılarak çekilmiş.

Sultan Gelin, yetmişli yıllarda uygulanan toplum mühendisliği çabalarına katkı sunan bir dönüştürme filmi olmanın ötesine geçemeyen bir Yeşilçam gişe filmi.

Sultan Gelin (Türkan Şoray), başlık parası karşılığı evlendirilmiştir. Evlendikleri gece, kocası Osman (Cemil Paskap) ölür. Kocasının ailesi, başlık parası yanmasın diye Sultan’ı Osman’ın daha çocuk yaştaki olan kardeşi Veli ile nikâhlar.

Sultan tam 10 yıl Veli’yi büyütür. Nikâhlı olmalarına rağmen Veli Sultan’a “abla” demektedir. Nihayet Veli büyür. Artık düğün yapılacaktır. Tam o sırada Veli “ablasına” açılır. O bir başkasına sevdalanmıştır… Veli kaçıp gider ama Sultan’ın dramı bitmez. Ailenin bir çocuğu daha vardır ve bu kez Sultan Gelin’i daha kundakta olan bu çocukla nikâhlayacaklardır.

 

SULTAN GELİN İZLE
Yönetmen: Halit Refiğ
Yapımcı: Hulki Saner
Hikâye: Cahit Atay
Müzik: Abdullah Nail Bayşu
Görüntü yönetmeni: Cahit Engin
Oyuncular: Türkan Şoray, Ali Özoğuz, Renan Fosforoğlu, Handan Adalı, Müşerref Çapın, Selim Kaya, Cemil Paskap, Yüksel Gözen, Şenet Gezgen, Sabahat İzgü, Nermin Özses, Nermin Denizci, Muazzez Arçay,
Yapım: 1973 – Türkiye
Tür: Kurmaca
Süre: 78′

SULTAN GELİN - 1973

Önceki İçerikBenim Dediğime Geleceksin ya İnşallah Geç Olmaz…
Sonraki İçerikGünde Bin İki Yüz Lira Yol Parası…
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz