Öykü, Kırgız Türklerinden

Selvi Boylum Al Yazmalım, Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın oynadığı Yeşilçam kurmacası. Konusu, uzaktaki yakınlarımızın, Kırgız Türklerinin yaşamından izler taşıyan film, 1977 yılı yapımı.

Geniş Türk coğrafyasının bir ucunda yaşananları, Türk dünyasının zulmet yıllarını ve işgal, istila, savaş, soykırım gibi karanlık yanlarını belleklere yerleştiren Cengiz Aytmatov, yapıtlarıyla Türk sinemasının da önemli kaynağı olmuştur.

Selvi Boylum Al Yazmalım, bozkırın çolpan yıldızı Aytmatov’un, 1970 yılında yayımlanan aynı adlı romanından bir kaç kez sinemaya uyarlanmıştır.

Türkiye’de çekilen ve baş oyuncu olarak Türkan Şoray’ın oynamasından büyük mutluluk duyan Cengiz Törökul Aytmatov‘un bu öyküsünün özgün film müziğini Cahit Berkay bestelemiştir.

Köylü kızı Asya ile kamyon şoförü İlyas birbirlerini severler. İşleri bozulan İlyas Asya’nın karşısına öyle çıkmak istemez ve bunalıma girerek Asya’yı terk eder. Sahipsiz kalan Asya’ya ve çocuğuna Cemşit adlı bir yol yapımcısı sahip çıkar. Yıllar sonra bir gün İlyas çıkagelir. Asya şimdi büyük aşkı ve kendisine zor gününde kucak açan Cemşit arasında bir tercih yapmak zorunda kalır.

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Öykü: Cengiz Aytmatov (Selvi Boylum al Yazmalım-1961)
Oyunlaştıran: Ali Özgentürk
Oyuncular: Türkan Şoray (Asya), Kadir İnanır (İlyas), Ahmet Mekin (Cemşit), Nurhan Nur (Gülşah), Hülya Tuğlu, Cengiz Sezici (Hamit), Elif İnci (Samet), İhsan Yüce
Müzik: Cahit Berkay
Görüntü Yönetmeni: Çetin Tunca
Kurgu: İsmail Kalkan
Yapım: 1977-Türkiye
Tür: Kurmaca
Süre: 85 dakika

FİLMİN YORUMUNU OKU

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM - 1977

Önceki İçerikKameralı Adam Her An Her Yerde Gerçek O
Sonraki İçerikYedi Bin Beşyüz Gayme Kıymet Biçtiler Sana
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz