TÜRK HAMLESİ

Türk Hamlesi, 93 Harbi’ni, Ortadoks dayanışmasıyla ele alan 2005 yılı yapımı bir kurmaca.

Gürcü asıllı Grigori Şalvoviç Çhartişvili, adının söylenme güçlüğünden mi yoksa polisiye yazarlığından mı bilinmez, yazın dünyasındaki adının Boris Akunin olarak bilinmesini istemiş, son dönem Rus aydınlarından biri.

Yarattığı hayali kişi Erast Fandorin izleğinde yazdığı roman dizisi önce televizyona ardından Türk Hamlesi adıyla sinemaya uyarlanmış.

‘Önce vuran kazanır’ ilkesinin şah-mat oyunundaki karşılığı diyebileceğimiz oyun atağına vurgu yapan adıyla Türk Hamlesi, asıl adı olan Cihangir’i kısaca Janik olarak değiştiren, Rus oyuncu anneden doğma ve Özbek babadan olma yönetmen bakışıyla kurgulanmış, aşk, macera, savaş, casusluk gibi pek çok alt başlığa sahip bir yapım.

Filmi var eden kişilerin farklı etnik kökenlerden gelmelerinin, “Rus sanatçısı” kimliğine ve duruşuna etki etmediğini gösteren yapısıyla Türk Hamlesi, yer yer holivud öykünmeleri içeren yeni dönem Rus kumacaları arasında adından oldukça söz ettiren bir çizgide tasarlanmış.

rus filmi izle

Özgün Adı: ТУРЕЦКИЙ ГАМБИТ
Öykü: Boris Akunin
Yönetmen: Janik Faiziyev
Oyuncular: İgor Beroyef, Olga Krasko, Marat Başarov, Vladimir İlin, Dimitri Petsiv, Viktor Verzhbitski, Aleksandır Baluyef, Aleksey guzkov, Yuri Kutzenko, Andre Krasko
Yapımcı: Konstantin Ernst, Anatoli Maksimov, Leonid Vereşçaguine
Yazan: Boris Akunin
Müzik:Andrey Feofanov, Vsevolod Saksonov, Maksim Pokrovski
Görüntü Yönetmeni: Andrey Jegalov
Tür: Kurmaca
Yapım: 2005-Rusya Federasyonu/Bulgaristan
Süre: 132’

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız