BİR SANİYE

Çinlilerin Kültür Devrimi adı altında yeni bir deneme düzeni için dönüştürüldüğü, yeniden biçimlendirildiği yıllarda, çiftçilik ve çobanlık yapan, dokuma işçisi olarak çalışan yönetmen Zhang Yimou’nun, en iyi bildiği döneme ilişkin yaptığı bir kurmaca, Bir Saniye.

Kurmaca adını, bir haber filminin içerisinde görünen görüntü süresinden alıyor. Düzen karşıtı bir kişi olan ve tutuklu olduğu çalışma kampından kaçan babanın, düzene hizmetçi yapılmaya çalışan kızının görüntüsü.

Mao Zedung’un 1966-1976 yılları arasında uyguladığı Kültür Devrimi sırasında yaşanılan ortama ve halkın durumuna ışık tutan Mahkûm Lu Yanşi romanıyla Geling Yan’ın yarattığı öykü, yönetmen Zhang Yimao’nun anlağındaki izlerle örtüşünce, ortaya Bir Saniye uyarlaması çıkmış.

Babasız ve anasız kalmış, küçük kardeşine bakan, onu okutmaya çalışan, toplumun henüz olgunlaşmamış değerleriyle suçlu ayrımına itilmiş bir kızçe; kızından koparılmış, suçlu damgasıyla emeği sömürülen, zorla çalıştırılan ve kızının görüntüsünü olsun bir kerecik görmek isteyen baba; bir kaç metrelik film parçası için verilen yürekten kopup gelen bir çabanın iki yanında, çileli iki çaresiz insan, Bir Saniye’nin akıp giden öyküsünü oluşturuyor.

Öykünün geçtiği yerin seçimi, kurmacanın ortasına sinemayı, film makaralarını, film gösterim aygıtlarını ve oyunculuğuyla işinin hakkını veren bir film göstericisini taşıyor, çok görkemli bir görüntü baylığı sunuyor.

Kasabanın çölün ortasında seçilmesi, yerindelik anlamında bir yalıtılmışlık, dış dünyadan kopukluk çağrıştırırken, ki tek bilgi akışı gelen filmler üzerinden oluyor, aynı zamanda sinemanın gerek duyduğu devinim baylığı, çölün katman katman ilerleyen ıssızlığı ve zaman gibi sessizce akıp giden kumların yer değiştirmeleriyle yansıtılıyor.

Adı: Bir Saniye
Özgün Adı: 秒钟 (Yİ Miao Jong)
Yönetmen: Jang Yimou
Öykü: Geling Yan (Mahkûm Lu Yanşi adlı roman)
Yazan: Jang Yimou, Zou Jingzhi, Jou Hiofeng
Görüntü: Jao Hiaoding
Kurgu: Du Yuan
Müzik: Lau zai
Oyuncular: Jang Yi, Liu Haocun, Fan Vei, Jan Şaobo, Li Yan, Yu Yang, Cao Fui,
Sanat Yönetmeni: Çan Keluni, Liu Huajin
Giysi Tasarım: Vang Oluping
Yapımcılar: Li Lin, Jiang Yukia, Zou Yitian, Sinta Jang, Teddy Gu, Hu Hui, Dong Ping, Steven Hiang, Peter Jeng, Bill Kong, Jao Çao, Pang Livei, Jao Yijun, Liang Yu
Dil: Çince
Süre:104’
Yapım: Çin – 2020

BİR SANİYE - 2020

Önceki İçerikİnsanlık Dışılığın Gelişimi Evreleri
Sonraki İçerikDünya Sizden Yeni Bir Şeyler Duymaya Hazır!
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz