Filmin adı, çeviri anlayışlarından dolayı karışık; Bab’aziz, Bab-ı Aziz, Baba Aziz gibi. Biz şimdilik Aziz Baba diyelim. Baba sözünün dede karşılığı kullanıldığı yerlerin hatırına Aziz Dede de diyebiliriz. Neyse, Arapça ve Farsça yazılışlarından yola çıkarak ve baba ile aziz sözlerinin Türkçe karşılıklarını temel alarak Aziz Baba Diyelim…

Yaşlı, kör ve kendince bir derviş olan Aziz Baba’nın, çölün derinliklerine doğru yaptığı gizemli gezintiyi konu ediniyor kurmaca.

Aziz Baba, ömrünün son deminde, dervişlerin her otuz yılda bir gerçekleştirdikleri toplantının bilinmeyen yerini bulmayı ve o toplantıya katılmayı arzulamaktadır.

Torunu İştar, gençliğin verdiği heyecan ve kıpırtılarla bu uzun çöl yolculuğunda dedesine eşlik etmektedir.

Çıktıkları bu yolculuk boyunca Aziz Baba ve torunu İştar, çeşitli insanlarla karşılaşıyor ve onların öykülerini dinliyorlar.

Aziz Baba’nın torununa anlattığı öyküler de eklenince hikâye içinde hikâye, film içinde film izliyoruz.

Dervişlerin toplantı yerini buldukları zaman, bu uzun yolculuk Aziz Baba için son buluyor ve maksat hasıl oluyor.

 

Adı: Aziz Baba
Özgün Adı: بابا عزيز
Yönetmen: Nacer Khemir
Oyuncular: Perviz Şahinhou, Meryem Hamid, Hüseyin Panahi, Nesim Halil, Muhammed Graiya, Meryem Muahaid, Gülşifteh Farahani
Müzik: Armand Amar
Görüntü Yönetmeni: Mahmud Kalari
Yazan: Nacer Khemir, Tonino Guerra
Yapım: 2005  –  Tunus/İran
Tür: Müzikli Kurmaca
Süre: 96 dakika

BABA AZİZ - 2005

Önceki İçerikKüreselci Araplığın Mimarı Lavrens
Sonraki İçerikTanksız Topsuz Bir Ordu
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz