BİR GÜZ ÖĞLEDEN SONRASI

Yasajiro Ozu kurmacaları bende Ali Ekber Çiçek türkülerini çağrıştırır. Uzun saplı bağlamasıyla, dingin ama derin söyleyiş biçemiyle, türkülerin özünü duyumsatan çığırışıyla, geleneğin saygınlığını korur, geleceğe köprü olur Ali Ekber Çiçek.

Türkülerinin sözleri iç yangınını, yürek sıkıntısını, gönül derdini haykırır ama ezgiler, uzun saplı sazından ince bir sızıntı gibi gibi çıkar.

Gösterişsiz görünen oysa alabildiğine görkemli ezgiler, dostun dosta fısıltısı gibi yalın ve içten sesle buluşur, gönülden gönüle akar gider.

Küçük seslerle büyük sözler söyler, dinleyeni kuşatır, yalansız, dolansız, sanki olanın olduğu gibi anlatıldığı bir evren kurar.

Yasajiro Ozu sineması denilecek denli diğerlerinden ayrışan biçeminin temelinde Ali Ekber Çiçek ile aynı düşüncenin egemen olduğu izlenimi uyandıran, onun anlatımındaki yalınlık diyebiliriz.

Kişilikli Aydın Duruşu; Yasajiro Ozu Sineması

Üyesi olduğu toplumun yaşam biçimini temel alarak aktardığı öykülerde, sinemanın gösterişli yanlarından çok onun etkili sadeliğinden yararlanmıştır.

Çekimlerinde, insan gözünün gördüğü açıya en yakın olduğu gerekçesiyle 50 mm mercek kullanmıştır.

Yer minderinde oturan, yer döşeğinde uyuyun, yer sofrasında yemek yiyen toplumunun bu alışkanlıklarına çemkirmeden, o yapıyı en güzel nasıl yansıtırım düşüncesi, kamerasının konumunu ve açısını belirlemiştir.

Holivudun, egemen anlayışının tüm dünyayı etkileyen dayatmalarını kulak ardı etmiş, Japon yaşamının yapısına uygun görüntü dili geliştirmiş, göz hizasının altında tuttuğu, izleyeni sahneye çağıran alt açıyla yapıtlarını oluşturmuştur.

Yasajiro Ozu’nun, aynı duruşu benimseyen, aynı yöne bakan çalışma arkadaşlarıyla uyumunun da somut çıktısı olan yapıtları, yerinden kımıldamayan kamera, değişmeyen çerçeve ve kesme kurgu ile kendiliğinden akıp giden bir anlatıma bürünür.

Onu ve yapıtlarını ölümsüz kılan da bu yalınlıktır.

Yasajiro Ozu alışkanlıklarının egemen olduğu bu son kurmaca, Güz Akşamı adıyla da bilinen Bir Güz Öğleden Sonrası, kızı gelin olunca tek başına kalan bir kişinin yalnızlığını konu edinir.

Adı: Bir Güz Öğleden Sonrası
Özgün Adı: 秋刀魚の味 (Sanma no aji)
Yönetmen: Yasujiro Ozu
Yapımcı: Şizuo Yamanouçi
Yazan: Kogo Noda, Yasujiro Ozu
Oyuncular: Çişu Riyu (Şuheyi Hirayama), Şima İvaşita (Miçiko Hirayama), Keiji Sada (Koiçi), Mariko Okada (Akiko), Teruo Yoşida (Yutaka Miura), Noriko Maki (Fusako Taguçi), Şiniçiro Mikami (Kazuo), Eijiro Tono (Sakuma), Nobuo Nakamura (Şuzo Kavai), Kuniko Miyake (Nobuko), Kyoko Kişida (Garson Kişi), Ahmet Yusuf (yazıcı), Miçiyo Tamaki (Tamako), Ryuji Kita (Şin Horie), Toyo Takahaşi (Garson Kadın), Şinobu Asaji (Youko Sasaki), Masao Oda (Sınıf arkadaşı), Fujio Suga (Suikyaku), Zeniçi Inagava (Yoşikazu Inagava), Matsuko Şiga, Hisayo Komaçi, Tami Yamamoto, Kentaro Imai, Daisuke Kato (Yoşitaro Sakamoto), Haruko Sugimura (Tomoko),
Tsüsai Sugavara (Dousousei Sugai), Yasuo Ogata (Dousousei Ogata)
Sanat Yönetmeni: Tatsuo Hamada, Şigeo Ogivara
Müzik: Kojun Saito
Görüntü: Yuharu Atsuta
Kurgu: Yoshiyasu Hamamura
Işık: Kenzo İşivatari
Ses: İçiro İşii
Giyim Kuşam: Yuji Nagaşima
Dil: Japonca
Süre: 113’
Yapım ve Dağıtım: Şoçiku
Yapım: Japonya – 1962

BİR GÜZ ÖĞLEDENSONRASI - 1962

Önceki İçerikVe Dağlar Tanık Oluyor Asya’nın Gelinlerine
Sonraki İçerikYabancı Gözüyle Kazak Türkleri
"İnsanlar ne zaman bir savaş başlatacak olsa, onlara şöyle diyordum: Durun! Kan dökmeyin!. Şimdi de tekrar ediyorum: Ey dağların, denizlerin öbür tarafındaki insanlar, siz ki mavi göğün altında yaşıyorsunuz, savaş neyinize gerek?" Toprak Ana - Cengiz Aytmatov

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz