Kötülüğün Dünyası

Fahrenhayt-451, Ray Bradbury’nin 1951 yılında yayınlanan aynı adlı, bilim kurgu denilebilecek, gerçekleşmeyeceği sanılan kötü geleceği işleyen romanından uyarlanan bir kurmaca.

İkinci dünya savaşı ve sonrasındaki süreçte egemen olan baskıcı yönetimlerden esinlenerek, sıradışı bir yaşam biçimi ortaya koyan ve gelecek tasarımı yapan, eleştiren, uyarıcı bir öykü, Fahrenhayt-451.

fotofilmgrab

Her şeyin ters yüz edildiği, televizyonun aile reisi olduğu, itfaiyecilerin yangın söndürme yerine yangın çıkardığı, kitap yaktığı bir yaşam kurgulanmış filmde.

Sürekli yapılan telkinlerle kitap okumanın ve bulundurmanın kötülüğü anlatılmakta ve halktan bu yoldan vazgeçmeleri istenmekte.

Bu yeni dünyada, hükümetin kurduğu yönetim ağının en ucunda itfaiyeciler var.

fotofilmgrab

Herkes birbirine şüpheyle bakmakta ve itfaiyeciler, şüphelerini ihbara dönüştürenlerden gelen bilgilerle baskınlar düzenleyip, buldukları kitapları yakmakta.

İtfaiyeci Montag’ın öğretmen Klaris’le tanışmasıyla, herkesin içinden geçen ama yüksek sesle dillendirilemeyen sorulara aranan yanıtlar bulunmaya başlar.

Adı: Fahrenhayt – 451
Özgün Adı: Fahrenheit-451
Yönetmen: François Truffaut
Yapımcı: Levis M. Allen
Oyuncular: Oskar Verner, Julie Christie, Cyril Cusack
Yazan: François Truffaut, Jean-Louis Richard
Müzik: Bernard Herman
Görüntü Yönetmeni: Nicholas Rove
Sanat Yönetmeni: Syd Caine
Kurgu: Thom Noble
Tür: Kurmaca
Süre: 112′
Yapım: 1966 – ABD

Önceki İçerikHadi Yolun Açık Olsun Annemi Görürsen Benden Selam Söyle
Sonraki İçerikTelevizyonlarınızı Kapatın Pencerelere Çıkın
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz