GELİN

Gelin, Türk mitolojisinden derin izler taşıyan, sıradışı bir konuyu yeni dünyanın gündemine taşıyan, 2009 yılı yapımı bir sinema filmi.

Kazakeli yapımı Gelin kurmacası, Altay Dağlarının eteklerindeki bir yurtta yaşayan ailenin özelinde, eski Türk gelenekleri ve yaşam tarzına ilişkin ipuçları veriyor.

Gelin, zamanı yaşatan tasarımıyla, varolan çevre sesleri, bağırış ve çığırışların dışında konuşmaya yer verilmemiş haliyle, izleyenlere belgesel tadında bir seyir zevki sunuyor.

Doğa ile barışık hayatın sade ama görkemli yanlarına, görüntü yönetmeninin olumlu etkisi, anlatılan destansı öykülerin, kolayca duyumsanmasını ve anlaşılmasını sağlıyor.

Bir yanıyla övgü almak üzere batıya göz kırpan anlayışla çekilen film, Kazak Türklerinin töresinde yer almayan kimi davranışların abartılı bir biçimde öne çıkarılarak sahnelendiği bölümler yok sayılmak koşuluyla güzel bir kurmaca.

 

КЕЛIН Yermek TursunovAdı: Gelin
Özgün Adı: KELİN (КЕЛIН)
Yönetmen: Yermek Tursunov
Yazan: Aktan Arım Kubat, Yermek Tursunov, Murat Saruulu
Görüntü Yönetmeni: Murat Aliyev
Yapım Tasarım: Aleksandr Rorokin
Sanat Yönetmeni: Maksim Anapyanof
Kurgu: Svetlana Niyazova
Müzik: Adil Hüseyinov,
Ses: Sergey Lobanof
Yapımcı: Tasbolat Merekenof, Aleksandr Vovnıyenko
Uygulayıcı Yapımcı: Yermek Amanşayef
Oyuncular: Gülşöhret Jubayeva (Gelin), Turahan Sadıkova (Ana), Yercan Nurımbet (Bektaş), Kuvandık Kıstıkbayef (Mergen), Nurcan Turganbayef (kayın)
Yapım: 2009 – Kazakistan
Tür: kurmaca
Süre: 80’ 28”
Telif Hakları: Kazak Film

FİLMİ İZLE

GELİN - 2009

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#
Önceki YazıBir Zamanlar Develerin Boynuzları Varmış
Sonraki YazıVakif Mustafayev
"Sinema, eski kaynaklarımıza eğilerek, kültürümüzün değerlerini bugüne getirmek ve onlara dayanarak yeni bir sanat kurmak" Lütfi Ömer Akad (1916-2011)

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız