ALACAKARANLIKTA IŞIKLAR

Türkçede yaygın olarak Alacakaranlıkta Işıklar adıyla ve az da olsa Günbatımında Işıklar diye bilinen film, Aki Kaurismaki‘nin, Finlandiya başlığında topladığı üç kurmacanın sonuncusu.

2002 yılında çekilen Geçmişi Olmayan Adam, 1996 yılında Sürüklenen Bulutlar ve 2006 yılında Alacakaranlıkta Işıklar, yaşamın kıyısında kalanlarla ilgili ayrı konuları, Kaurismaki dokunuşuyla ve duyguları öne çıkaran bir anlayışla aktarıyor.

Sürüklenen Bulutlar‘da karı-koca izleğinde kapitalizm çarkında çiğnenenleri, çağın hızına kurban gidenleri öyküleyen Kaurismaki, Geçmişi Olmayan Adam‘da, varla yok arasındaki bir yaşamı, evsizler üzerinden  masalsı bir yaklaşımla anlatıyor. Toplum içinde görünmez olanların, insansı ve canlı yönlerini öne çıkaran, yok edici düzene direnen yanlarına vurgu yapan yönetmenin, üçlemeyi tamamladığı son kurmacası ise Alacakaranlıkta Işıklar.

Adı: Alacakaranlıkta Işıklar
Özgün Adı: Laitakaupungin Valot
Senaryo: Aki Kaurismaki
Yönetmen: Aki Kaurismaki
Oyuncular: Markku Peltola (M), Kati Outinen (İrma), Anniki Tahti, Juhani Niemela (Nieminen), Kaija Pakarinen (Kaisa Nieminen), Tahti (Hanibal), Sakari Kuosmanen (Anttila), Marko Haavisto, Esko Nikkari, Outi Maenpaa, Pertti Sveholm, Matti Vuori, Aino Seppo, Janne Hyytiainen, Aki Kaurismaen
Görüntü Yönetmeni: Timo Salminen
Ses: Jouko Lumme, Tero Malmberg
Kurgu: Timo Linnasalo
Set: Markku Patila, Jukka Salmi
Kostüm: Outi Harjupatana
Yönetmen tardımcısı: Nadja Delcos
Yapımcı: Ilkka Mertsola
Yapım:2006 – Finlandiya
Tür: Kurmaca
Süre:92’45”
Telif Hakları: Sputnik Oy

ALACAKARANLIKTA IŞIKLAR - 2006

Önceki İçerikAmaçları Denize Ulaşmak ve Orada Yaşamak
Sonraki İçerikKazak Türklerinin Dününden İzler
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz