GÖÇERLER

Dağınık halde yaşayan boyları bir araya getirmeye uğraşan Abılay Han’ın destansı mücadelesini anlatan Göçerler, 40 milyon dolarlık maliyetiyle Kazakistan’ın gerçekleştirdiği en yüksek bütçeli kurmaca sinema filmi oldu.

Filme konu edilen efsaneye göre Cengiz Han’ın soyundan bir çocuk doğacak ve tüm boyları birleştirerek ezeli düşmanlarına karşı üstünlük sağlayacaktır.

Kazakistan’ın bağımsızlık sonrası önem verdiği, Sovyet döneminde yok sayılan, aşağılanan ulus kimliğinin onarılması ve özgüvenin yeniden kazanılması için ortaya koyduğu yönetim anlayışının göstergesi olabilecek Göçerler, sinema sanatı adına da olumlu etkiler yarattı.

Genç Kazakistan Cumhuriyetinin böylesi kısa sürede yakaladığı başarı, Kazak Türklerinin soylu kültürel altyapısının onca baskıya karşın yitmediğinin de önemli bir kanıtı oldu.

Adı: Göçerler (Göçebeler)
Özgün Adı: Köşpendiler (Көшпенділер)
Diğer adları: Кочевник (Koçevnik) / Nomad (The Warior)
Yönetmen: Sergey Bodrov, Ivan Passer
Yazan: Rüstem İbragimbekov
Görüntü Yönetmeni: Dan Laustsen, Ueli Steiger
Kurgu: İvan Lebedev, Rick Shaine
Müzik: Carlo Siliotto
Oyuncular: Kuno Becker (Ebulmansur), Jay Hernandez (Yerali), Jason Scott Lee (Oraz), Doshan Joljakınov (Galdan Seren), Ayanat Yesmagambetova (Gövher), Janas İskakov, Mark Dacascos (Şarış), Dilnaz Ahmadiyeva (Hoşa), Azis Beyşinaliev, Archie Kao (Şangrek), Tunguşbay Zamankulov (Ebulhayr),
Dil: Kazak Türkçesi
Yapım: Kazakistan – 2005
Tür: Kurmaca
Süre:112 dakika
Telif Hakları: Kazak Film

FİLMİN YORUMLARINI OKU

GÖÇERLER (Savaşçı) - 2005

Önceki İçerikSinemasalı İşliği’nin İlk Kurmacası
Sonraki İçerikSovyet Döneminden Bir Kısa Film
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz