Polonya özelinde yaşanan, kişileri birer üretim aracı olarak gören değişimin, adım adım nasıl acımasız bir dönüşüme evrildiğinin kurmacası, “Vaatler ülkesi”.
1975 yılı yapımı kurmaca, Mançester akımının tüm açgözlülüğüyle dalga dalga yayıldığı yılların Polonyasındaki sarsıcı etkileri, üç ortak “girişimci” izleğinde aktarıyor.
Kuralsız girişimin kutsandığı, yeni pazar arayışının tüm değerlerin önüne geçtiği bir dönemde, büyülü çağrışımıyla “yeni düzenin” yükselişiyle toplumun değerlerinin çöküşü birlikte yer alıyor.
Sırasıyla hemen her yurda uygulanan, üretimi çoğaltarak tüketimden yararlanma örneğinin, Leh yazar gözüyle ve yine bir Leh yönetmen dokunuşuyla anlatılması, kurmacayı gerçekçi bir kimliğe kavuşturuyor.
Yönetmenin, yedinci sanat adına çekim ve kurgu baylıklarından alabildiğine yararlanması, içeriğin özüne dönük yaklaşımı ve özgün bir dil oluşturması, anlatımı güçlü kılan bir başka ve önemli dokunuş.

 

Polonya sineması

Adı: Vaatler Ülkesi
Özgün Adı: Ziemia Obiecana
Yönetmen: Andrzej Vajda
Öykü: Vladislav Reymont (“Ziemia Obiecana” adlı roman)
Oyun Tasarım: Andrzej Vajda
Müzik: Vojciech Kilar
Yapım Tasarım: Tadeusz Kosarevicz
Bezek: Maciej Putovski, Maria Kuminek-Osiecka
Giysi Tasarım: Barbara Ptak
Kılık Tasarım: Halina Ber
Kurgu: Halina Prugar
Ses: Krzyszıof Vodzinski, Leszek Vronko
Yönetmen Yardımcıları: Andrzej Kotkovski, Jerzy Domaradzki
Görüntü Yönetmeni: Vitold Sobocinski, Edvard Klosinski, Vaclav Dybovski
Yapım Yönetmeni: Barbara Pec-Şlesicka, Janina Krassovska
Oyuncular: Daniel Olbrychski (Karol Boroviecki), Vojciech Pszoniak (Moris Velt), Andrzej Severyn (Maks Baum), Kalina Jedrusik (Lucy Zuckerova), Anna Nehrebecka (Anka Kurovska), Bozena Dykiel (Mada Müller), Andrzej Szalavski (Herman Bucholz), Stanislav Igar (Grünspan), Andrzej Lapicki, Franciszek Pieczka (Müller), Emilia Krakovska, Tadeusz Bialoszczynski (Karol’un babası), Jadviga Andrzejevska (Bucholzova), Kazimierz Opalinski (Maks’ın Babası), Jerzy Novak (Zucker), Marian Glinka (Vilhelm Müller), Marek Valczevski, Piotr Fronczveski, Zbigniev Zapasievicz, Vojciech Siemion (Vilczek), Jerzy zelnik, Krzysztof Majchrzak, Zdzislav Kuzniar
Dili: Lehçe
Süre: 138’
Yapımcı Kuruluş: Zespoly Filmove
Yapım: Polonya – 1975

 

Önceki İçerikTelevizyonlarınızı Kapatın Pencerelere Çıkın
Sonraki İçerikBağışlayıcılık Güçlü Yüreklere Özgüdür Güçsüzler Asla Bağışlamaz
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz