Adı: Şeytana Karşı
Özgün Adı: Ondskan
Yönetmen: Mikael Hafström
Öykü: Jan Guillou
Yazan: Mikael Hafström, Hans Gunnersson
Yazan: Anna Asp
Görüntü Yönetmeni: Peter Mokrosinski
Kurgu: Darek Hodor Sfk
Müzik: Francis Shav
Yapımcı: Hans Lönnerheden, ingemar Leijonborg
Oyuncular: Andreas Vilson (Erik Ponti), Gustaf Skarsgard (Otto Silverhielm), Linda Zilliacus (Marya), Jesper Salen (Dalen), Henrik Lundstrom (Pierre Tanguy), Johan Rabeus, Marie Richardson, Magnus Roosmann, Ulf Frieberg, Linnari Hjulstrom, Mats Bergman, Kjel berqvisi, Björn Granath, Filip Berg (johan), Friedrik Af Trampe (Von Schenken), Richard Danielsson (Karlberg), Martin Svane (Leffler)
Yapım: 2003- Norveç-İsveç-Danimarka
Tür: Kurmaca
Süre: 113’ 26”
Telif Hakkı: Moviola-Nordisk Film-TV4

Özgün adı Ondskan olan, Şeytana Karşı filminde, batılıların kabusu olagelen üvey anne ve/ya baba yanında büyümenin getirdiği sorunlar ile İsveç toplum yaşamının kara delikleri, ergenlik çağındaki bir İsveçli izleğinde anlatılıyor.

Kişi yaşamını zora sokan olumsuz ne kadar …izm ve onları içselleştiren …ist varsa, hemen hepsini filmdeki oyuncuların davranışlarında görmek mümkün oluyor, Şeytana Karşı filminde.

Andreas Vilson’un başarıyla canlandırdığı delikanlının (Erik Ponti) ise bütün olan bitene karşı verdiği inançlı karşı koyuş, filmi izlenir kılan önemli bir karşıtlık olarak izleyici ilgisini diri tutuyor.

Önceki İçerikYaşam Her Şeye Karşın Çok Güzel
Sonraki İçerikRenkli Çekilen İlk Türk Kurmacası
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz