İÇİMİZDEN BİRİ; OBLOMOV

Rus yazar İvan Gonçarov’un 1860 yılında yayımlanan romanı Oblamov, 1980 yılında Rus yönetmen Nikita Mihalkof tarafından sinemaya uyarlandı.

Türkiye’de Hasan Âli Yücel Klasikleri arasında yayınlanarak Türk okuruyla buluşturulan betik, ilk günden bu yana dört yüzden fazlaca sayıda basıldı.

Romanın girişinde, hem Oblomov, hem de betiğin çevirisi hakkında, okuru, okuyacağı öyküye hazırlayan öz bilgiler veriliyor:

“Oblomov klasik kahramanlar gibi genel bir tip, Don Kişot gibi, Tartuffe gibi insanlığın bir halini göstermekle birlikte, zamanına, çevresine sıkı sıkıya bağlı bir insandır.

Oblomov, yıkılmakta olan bir toplum düzeninin, Rus derebeyi sınıfının çocuğudur. Çiftliği vardır, köleleri vardır; ama kendisi, bütün köklerinden kopmuş derebeyleri gibi, onları bir kâhyaya bırakıp büyük şehre, devlet kapısına sığınmıştır.

Oblomovka, yaşayışı, gelenekleri, inanışları, aile kuruluşu, çalışma düzeniyle eski Rusya’dır. Oblomov’un rüyasında gördüğü bu çiftliği anlatırken, Gonçarov, eski Rusya’nın, yeni bir görüşle, destanını yazmıştır.

Ama 1850’de Oblomovka o kadar sönmüş, o kadar cılızlaşmıştır ki, Oblomov bile orada barınamamış, Rus şehirlerinde yeni başlayan, fakat Oblomovka’da yetişen bir adamın kavrayamayacağı, benimseyemeyeceği bir hayata doğru sürüklenmiştir.

İşte, bu iki dünya arasında açıkta kalan bir insan, Rusya’da o tarihte yaşayan sayısız insanın temsilcisidir. Oblomovka’da köylülerin hazırlayacağı ekmeği yemek için büyütülmüş Oblomov, ekmeğini kendi kazanan insanlar arasında ne yapacağını şaşırır; böyle bir hayat için ta küçükten hazırlanmamış olan iradesi yavaş yavaş söner, hayatla arası her gün biraz daha açılarak, sonunda toplumdışı bir insan, kendini taşıyamayan bir yük olur.”

Adı: Oblomov (Oblomov’un Yaşamından Birkaç Gün)
Özgün Adı: Несколько дней из жизни И. И. Обломова (Neskolko dney iz jizni İ.İ. Oblomov)
Yönetmen: Nikita Mihalkov
Öykü: İvan Gonçarov (Oblomov adlı roman, 1869)
Senaryo: Aleksandır Adabaşyan, Nikita Mihalkov
Görüntü: Pavel Lebeşev
Kurgu: Elenora Praksinoy
Müzik: Eduard Artemyev
Oyuncular: Oleg Tabakov (İlya İlyiç Oblomov), Elena Solovey (Olga), Yuri Bagatıryev (Andrei İvanoviç Ştoltz), Andrei Popov (Zahar), Avangard Leontev (Aleleksiyev), Andrey Razumovski (Oblomov’un Çocukluğu),
Anlatıcı: A. Romaşin
Yapım Tasarım: Aleksandır Adabaşyan, Aleksandır Samulekin
Ses: V. Bobrovski
Makyaj: N. Minayevoy
Giysi Tasarım: Maya Abar-Baranovskoy
Dil: Rusça
Süre: 140’
Yapım: 1980 – Sovyetler Birliği
Telif Hakları: Mosfilm

OBLOMOV - 1980

Önceki İçerikBir Kızılderili Kurt Kız Öyküsü: Maina
Sonraki İçerikKorku, Daha Pek Çok Kurmacaya Gebe…
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz