"Sevgiler Paylaştıkça Büyür."
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

AKSAKAL

Kazak bozkırındaki obasında, torunu ve geliniyle birlikte yaşayan Kasım’ın izleğinde bir hayatta kalma öyküsü anlatan film, Ernest Hemingway’in “Old Man And the Sea / İhtiyar Adam ve Deniz” adlı öyküsünden uyarlama denilmesine karşın, konusu bildik bir başka Türkistan filmine çok daha yakın; Türkmen yönetmen Yazgeldi Seyidov’un 1988 yılı yapımı, Yaşlı Dağların Efsanesi adlı filminde işlenen dede-torun dayanışması, benzer biçimiyle bu filme konu olmuş.
Yaşlı Dağların Efsanesi filmindeki Kartal, bu filmde Kurt’la yer değiştirmiş ve film, Kazak bozkırlarının çetin şartlarında geçen, yer yer gülmece unsurlar taşıyan, Kazak Türklerinin doğayla barışık yaşamından izlerin yer aldığı, macera dolu bir kurmacaya dönüştürülmüş.
Rusca adı Старик (İhtiyar ya da Yaşlı Adam) olan Aksakal, daha önce SİNEMASALI filmleri içerisinde değerlendirilen Gelin (келин) filminin de yönetmeni olan Yermek Tursunov tarafından çekilmiş.
Yermek Tursunov’un yönetmen tercihleri arasında filmlerinde çokça yer bulan Kazak Türklerinin geleneksi davranışlarının ve inançlarının esintilerini bu filmde de görmek mümkün.
Kazak yapımı AKSAKAL filmi, SİNEMASALI topluluğunca izlenen dede-torun ilişkisi üzerinden çekilen ve Türk topluluklarının yaşamlarından kesitler taşıyan, efsaneyle gerçeğin içiçe geçtiği, masalsı anlatılarla kurgulanmış üç Türkistan filminden (AKSAKAL-YAŞLI DAĞIN EFSANESİ-AK GEMİ) biri.

aksakal filmi izle

Özgün Adı: Шал
Yönetmen: Yermek Tursunov
Yazan: Yermek Tursunov
Sanat Yönetmeni: Maulen Aşimbayev
Görüntü Yönetmeni: Murat Aliyev
Kurgu Yönetmeni: Boleş Candayev
Müzik: Kubat Şildebayev
Ses Yönetmeni: Sergey Lobanov
Giysi Tasarım: Yelena Rubanova
Makyaj: Tolkin Asılbekova
Oyuncular: Erbolat Tokuzakov (Kasım), Orunbek Moldahan (Erali), İsbek Abılmacinov, Ondasın Besikbasov, Ercan Nusipakinov, Oleg Poltaratskih, Diana Mukşeva, Amanbay Moldibayev
Uygulayıcı Yapımcı: Gülsuna Mustafina, Natalya Yudina
Yapımcı: Aleksandır Bobniyanko
Yapım: 2012 – Kazakistan
Süre: 102’
Telfi Hakları: Kazakfilm

Aksakal : Yaşlı, gün görmüş, güven duyulan bilge kişilere söylenen bir saygı sözü.

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yazınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız