BİTMEYEN YOL

Bitmeyen Yol, bir devrin sonunda, olanı biteni anlatan, yaşanırken fark edilmeyen, sızısı sonradan can yakan ağrılı zamanların yaşam öykülerini geleceğe aktaran bir film.

Türkiye’de ellili yıllar boyunca etkin olan yönetimin, altmışlı yıllara bıraktığı kalıt; çarpık ve düzensiz kentleşme, dışa bağımlı tüketim, gittikçe artan dış borç diye sonuçlar üzerinden özetlenebilir.

Dönem, geleceği de kapsayan kısıtlayıcı anlaşmalar, sıcak para karşılığı akla gelen her alanda verilen ödünler diye başlayan ve uzayıp giden başlıklarla anlatılabilir.

Tüm bunların sinemayı ve sinemacıları etkilememesi beklenemez ama bu etkilenmenin hemen eyleme dönüştüğü de söylenemez.

Sonuçları halk tarafından iyiden iyiye duyumsanan gelir eşitsizliği, geçim güçlüğü, altyapısız kentleşme sorunları gibi olumsuzluklar sonunda sinemaya hayat verenlerin de ilgisini çeker.

Altmışlı yılların görece özgür ortamında, gerçekte sömürünün başka yönünün devreye sokulduğu dönemde, az sayıda yönetmen tarafından beyaz perdeye taşınmaya başlanmış, peş peşe benzer içerikli kurmacalar gösterime girer.

İlk olarak Metin Erksan’ın 1962 yılındaki Acı Hayat kurmacasıyla başlayan ve toplumsal gerçekleri içeren diye ulamlanan kurmacalardan biri sayılabilecek Bitmeyen Yol, Selma Güneri, Fikret Hakan ve Aliye Rona oyunculuğuyla 1965 yılında izleyiciyle buluşur.

Yeni Filmler

Ertem Göreç’in Karanlıkta Uyananlar (1964), Halit Refiğ’in Gurbet Kuşları (1964), Erdoğan Tokatlı’nın Son Kuşlar (1965), Feyzi Tuna’nın Yasak Sokaklar (1965), Osman Fahir Seden’in Çalıkuşu (1966), Lütfi Ö. Akad’ın Vesikalı Yarim (1968) bu ulamın diğer akıllarda kalan önemli kurmacaları olarak sayılabilir.

Toplumdaki değişim, eğitimden sağlığa, sanayiden tarıma dışa bağımlı dönüşümü konu edinen pek çok öykü ve romana ek olarak devreye giren yedinci sanat yapıtları, eksikliği duyumsanan açığı doldurdu.

Köylü-kentli, yoksul-varsıl gibi iki dünyayı da simgeleyen duruluktaki yüzü, bu dönem yönetmenlerinin aradığı anlatım gücünü karşılamış olsa gerek ki, pek çok filmde olduğu gibi Bitmeyen Yol kurmacasında da Selma Güneri’ye baş oyuncular arsında yer verilmiş.

 

Adı: Bitmeyen Yol
Yönetmen: Duygu Sağıroğlu
Yazan: Duygu sağıroğlu
Müzik: Arif Erkin
Görüntü: Orhan Çağman
Kurgu: Turgut İnangiray
Oyuncular: Selma Güneri, Fikret Hakan, Aliye Rona, Erol Taş, Ayfer Feray, Tuncel Kurtiz, Senih Orkan,
Yapımcı: Muhtar Kocabaş
Yapım: Türkiye – 1965
Süre: 94’

BİTMEYEN YOL - 1965

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız