DÜZENİN ÇİZGİSİ DÜZ DEĞİLSE?..

İyi Geceler ve İyi Şanslar, meslek namusu olan basın yayın çalışanları ile her yolu yürünebilir kılan yapılarıyla, aynı mesleği yalnızca çıkar sağlayıcı bir iş olarak görenler arasındaki farkı, abd’de yaşanan gerçek olaylardan yola çıkarak anlatan bir kurmaca film.

Egemen siyasi erk adına gündem oluşturan, kullanımlarına sunulan büyük olanaklarla ve türlü yaymaca yöntemlerle toplumda yalan yanlış algı oluşturan siyaset-basın/yayın ilişkisinin karşısında, kıt kaynaklarla ama ilkeli bir duruşla doğrudan yana tavır alan bir gazetecinin varlık-yokluk mücadelesi verdiği film, adını, gazetecinin yayınlarında kullandığı ayrılış sözünden alıyor.

İyi Geceler ve İyi Şanslar, hem döneminin bir yansıması olarak hem de konusundaki zıtlığa vurgu yapması amacıyla siyah-beyaz olarak izleyicinin ilgisine sunuluyor.

fotofilmgrab

Adı: İyi Geceler İyi Şanslar
Özgün Adı: Good Night, and Good Luck
Yönetmen: George Clooney
Yapımcı: Grant Heslov
Yazan: George Clooney, Grant Heslov
Oyuncular: David Strathairn, George Clooney, Robert Dovney, Patricia Clarkson
Frank Langella, Jeff Daniels, Tate Donovan, Ray Vise, Robert John Burke, Reed Diamond, Tati Donovan, Grant Heslov, Tom Mccarthy, Matt Rose, Rose Abdoo, Aleks Borstein, Peter Jacobson, Robert Knepper, Dianne Reeves
Müzik: Allen Sviridoff
Görüntü yönetmeni: Robert Elsvit
Kurgu: Stephen Mirrione
Sanat Yönetmeni: Christa Munro
Giysi Tasarım: Louise Frogley
Çevre Tasarım: Jan Pascale
Ses Tasarım: Edvard Tise
Oyuncu Seçimi: Ellen Chenoveth
Yapım: abd-2005
Tür: Kurmaca
Süre: 92’55”

İYİ GECELER İYİ ŞANSLAR - 2005

Önceki İçerikİsrail İşgali Altındaki Golan Tepelerinde, Bir Dürzî Köyünde Yaşayan Mona’nın Geleceği
Sonraki İçerik“Aslında Öyle değil” Fitnesiyle Dönüştüren Filmler
Düzce doğumlu Zehra Akyel, eğitimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde sürdürmektedir. Edebiyata ve sinemaya yoğun ilgisi bulunan Akyel, sinema üzerine eleştiri ve araştırma yazıları yazmaktan büyük keyif alıyor. Çok iyi derecede İngilizce, iyi derecede Fransızca ve Abhazca bilmektedir.

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz