BU KADAR İYİ BİR ARADA AMA…

Sahibini Arayan Madalya, öyküsünü Tarık Buğra‘nın yazdığı ve dönemin başarılı oyuncularının yer aldığı bir tarih kurmacası.

Önemli oyuncu kadrosuna karşın etkili bir film olduğunu söylemek zor. Bir dönem filmi için çok yetersiz kalan yapım tasarımı ve etkisiz yönetmen tercihleriyle sıradan bir yaymaca filmi olmanın ötesine geçmiyor, Sahibini Arayan Madalya.

Film, konusunu Maraş’ın işgaline karşı direnen halkın mücadelesinden alıyor. Ancak, Türk savaş tarihinin önemli dönemeçlerinden bir olan Maraş Savunması, ne senaryoda, ne de ortaya çıkan filmde beklenilen düzeyde karşılık buluyor. İşgal girişimi, yerli işbirlikçilerin ayrılıkçı tedhiş eylemleri ve Türklerin savunma çabaları aynı düzlemde eşitleniyor ve böylece öykü heyecanını yitiriyor, sıradanlaşıyor.

Mondros mütarekesi sonucu kente konuşlanan İngiliz birliklerinin varlığı halka, hükümetin verdiği izin sonucu geçici olarak geldiler diye açıklanır. Ancak ilerleyen zaman içerisinde İngilizlerin, Ermeni komitecileri desteklemesi, ardından İngilizlerin gidip yerine Fransızların gelmesi ve artan tedhiş eylemleri halkı farklı düşünmeye ve davranmaya iter.

Daha önce 1951 yılında Kendini Kurtaran Şehir adıyla siyah beyaz çekilen, Behçet Kemal Çağlar’ın yazdığı, Sadri Alışık’ın oynadığı ve Kemal Kerç’in yönetttiği kurmaca, gerek öykü ve gerekse uygulama yönüyle geçerli sinema kurallarına daha uygun bir yapım olarak dikkat çekiyor.

Kendini Kurtaran Şehir – 1951

Adı: Sahibini Arayan Madalya
Yönetmen: Yücel Çakmaklı
Senaryo: Tarık Buğra
Oyuncular: Sümer Tilmaç, Ejder Akışık, Ali Şen, Halil Ergün, Gökhan Mete, Hikmet Taşdemir,Bulut Aras, Ulvi Alacakaptan, Sırrı Elitaş, Cem Erman, Altan Akışık, Baykal Saran, Salih Kırmızı, Agah Hün, Erol Tezeren, Ali Zebil, Dursun Tosun, Hikmet Eldek, Cemal Gencer, Aykut Sözeri, Aylin Arasıl, Özhan Carda, Mümtaz Sevinç, Şevki Erdal, Hasan Nail Canat, Mehmet Uğur, Mehmet Samsa, Aylin Arasıl, Didem Aksel, Bahar Uysal, Sühan Baydar, Hikmet Eldek, Oktar Durukan, Süheyl Eğriboz, İbrahim Kurt, Mustafa Suphi, Salih Bıçaker, Doğan Tamer, Raif Hikmet Çam, Mutlu Güney, Alper Devrim Çam, Osman Nuri Ercan, Mustafa Kurt, Şahin Ergüney, Sedat Keçeci, Kemal Topal, Dursun Tosun
Görüntü Yönetmeni: Hüseyin Özşahin
Kurgu: Abidin Özkan
Müzik: Erkan Oban
Işık: Zafer Kutlu, Cem Kaygusuz, Veysi Güzelses
Kostüm: Talip Okçul, Mikail Yarar
Set Amiri: İbrahim Uğurlu
Set Ekibi: Giray Alpan, Ali Zebil, Safi Demir, Kahraman Kaplı
Yapım Amiri: Yüksel Tanık
Yapımcı: Ajans 1940 Ahmet Bayazıd
Yapım: 1989 – Türkiye
Tür: Kurmaca
Süre:102′

SAHBİNİ ARAYAN MADALYA 1989

Önceki İçerikYeni Dünya Düzeninin Eski Oyunu
Sonraki İçerikTürklerin Geleceği Kurarak Gerçekleşen Göçlerinden Kalan Somut Varlıklar
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz