YASAK SOKAKLAR

Altmışlı yılların görece özgür ortamında, gerçekte sömürünün başka yönünün devreye sokulduğu dönemde, az sayıda yönetmen tarafından beyaz perdeye taşınmaya başlanmış, peş peşe benzer içerikli kurmacalar gösterime girer.

Yasak Sokaklar, Fevzi Tuna’nın hem yönettiği hem de Halit Refiğ ile birlikte öyküsünü yazdığı, dönemin değişen yaşam koşullarını ve değişimin topluma etkisini iredeleyen bir kurmacadır.

Her mahalleden bir milyoner çıkaracak düzenin kurbanı bu kez Ali’dir. Ali ne olursa olsun parayı bulacak, özünün ve yakınlarının zavallı yaşamlarını değiştirecek ve cehennem cennet olacaktır.

Yeni Filmler

İlk olarak Metin Erksan’ın 1962 yılındaki Acı Hayat kurmacasıyla başlayan ve toplumsal gerçekleri içeren diye ulamlanan kurmacalardan biri sayılabilecek Yasak Sokaklar, 1965 yılında izleyiciyle buluşur.

Ertem Göreç’in Karanlıkta Uyananlar (1964), Halit Refiğ’in Gurbet Kuşları (1964), Erdoğan Tokatlı’nın Son Kuşlar (1965), Duygu Sağıroğlu’nun Bitmeyen Yol (1965), Osman Fahir Seden’in Çalıkuşu (1966) ve Lütfi Ömer Akad’ın Vesikalı Yarim (1968) bu ulamın diğer akıllarda kalan önemli kurmacaları olarak sayılabilir.

Toplumdaki değişim, eğitimden sağlığa, sanayiden tarıma dışa bağımlı dönüşümü konu edinen pek çok öykü ve romana ek olarak devreye giren yedinci sanat yapıtları, eksikliği duyumsanan açığı doldurdu.

Köylü-kentli, yoksul-varsıl gibi iki dünyayı da simgeleyen duruluktaki yüzü, bu dönem yönetmenlerinin aradığı anlatım gücünü karşılamış olsa gerek ki, pek çok filmde olduğu gibi Yasak Sokaklar kurmacasında da Selma Güneri’ye, bu kez Salih Güney ile birlikte baş oyuncular arasında yer verilmiş.

Adı:Yasak Sokaklar
Yönetmen: Fevzi Tuna
Yazar: Fevzi Tuna, Halit Refiğ
Görüntü Yönetmeni: Mustafa Yılmaz
Kurgu: Özdemir Arıtan
Oyuncular: Salih Güney (Ali), Selma Güneri (Ayla), Kuzey Vargın (Tamirci Emin), Engin İnal (Oktay), Devlet Devrim (Tülay), Pervin Par (Nermin) (Sivil Polis), Lütfü Engin, Gülgün Erdem (Ayla’nın Arkadaşı), Sedat Ertaş, Selahi İçsel (Savcı), Asım Nipton (Komiser), Erdal Salihoğlu, Hüseyin Kaşif (Avukat Salim), Reha Yurdakul (Vedat), Giray alpan (Avukat Kazım) Zeki Sezer, Osman Çaglar, Sedat Erkoç, Sedat Aldıkoğlu, Ahmet Kılıç, Yılmaz Akın, Yılmaz Burçin, Ali Tara, Turgut Kayıtmaz, Necdet Kökeş,
Yapımcı: Memduh Ün
Yapım: Türkiye – 1965
Tür: Kurmaca
Dili: Türkçe
Süre:83’

YASAK SOKAKLAR - 1965

Önceki İçerikBen de En Fazla Annemi Severim
Sonraki İçerikSuyun, Toprağın ve Emeğin Tinsel Öyküsü
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz