GURBET KUŞLARI

İlk olarak Metin Erksan’ın 1962 yılındaki Acı Hayat kurmacasıyla başlayan ve toplumsal gerçekleri içeren diye ulamlanan kurmacalardan biri sayılabilecek Gurbet Kuşları, Türkiye’de uzun yıllardır yaşanan iç göç olgusunun nedenlerini ve sonuçlarını içeren bir film.

Turgut Özakman’ın Ocak adlı öyküsünden yola çıkılarak kurgulanan filmde, uzun yıllar boyunca farklı alanlarda oyunculuk yeteneği ile özünü öne çıkaran, kahramanlık filmlerininin vazgeçilmezi olan Cüneyt Arkın, ilk oyunculuk deneyimini yaşıyor.

Dönemin önemli sanatçılarının oynadığı Gurbet kuşları, 1964 yılında ilk kez düzenlenen Antalya Altın Portakal yarışmasında aldığı en iyi film ve en iyi yönetmen ödülüyle Türk Sinema tarihinde özel bir yere sahip.

Filmin ana izleğini, Maraş’tan İstanbul’a daha iyi bir yaşam sürebilmek için gelen bir ailenin verdiği yaşam mücadelesi oluşturuyor. Köylerden kasabalara ve kentlere, küçük kentlerden belli başlı üç büyük kente akan iç göçün ivme kazandığı zamanlarda savrulan binlerce insanın benzer öyküleri, Halit Refiğ’in bu kurmacası ile görünür kılınıyor.

Türk sinemasında, altmışlı yılların başından beri uygulayım alanı bulan, topluma ilişkin değişim ve dönüşümleri öne çıkaran kurmacalardan bir olan Gurbet Kuşları, bir yönüyle de dönemin ruhuna uygun yaklaşımın izlenimcisi de sayılabilir.

Ertem Göreç’in Karanlıkta Uyananlar (1964), Erdoğan Tokatlı’nın Son Kuşlar (1965), Feyzi Tuna’nın Yasak Sokaklar (1965), Duygu Sağıroğlu’nun Bitmeyen Yol (1965), Osman Fahir Seden’in Çalıkuşu (1966) ve Lütfi Ömer Akad’ın Vesikalı Yarim (1968) bu ulamın diğer akıllarda kalan önemli kurmacaları olarak sayılabilir.

gurbet kuşları filmi izle

Adı: Gurbet kuşları
Öykü: Turgut Özakman (Ocak adlı piyesten uyarlama)
Yönetmen: Halit Refiğ
Yapımcı: Recep Ekicigil
Konuşma Yazarı: Orhan Kemal
Senaryo: Halit Refiğ
Yapımcı: Recep Ekicigil
Oyuncular: Filiz Akın, Tanju Gürsu, Özden Çelik, Pervin Par, Cüneyt Arkın, Sevda Ferdağ; Mümtaz Ener, Hüseyin Baradan, Muzaffer Nebioğlu, Yusuf Ahmet, Gülbin Eray, Mualla Sürer, Muadelet Tibet, Danyal Topatan, Tunç Oral, Tansu Sayim, Ayhan Özyılmaz
Yönetmen Yardımcıları: Kemal İnci, Birsen Kaya
Işık: Namık Toraman, İlhan Özakova
Ses: Tuncer Aydınoğlu
Seslendirme: Acar Film
Kurgu: Mehmet Bozkuş
Negatif Kurgu: A. Siyavuş Tarkan, Osman Bilen
Eşleme: Tamer Oğuz, Arif Özalp
Set: Erdoğan Kaya, Zeki Tezcan, İmdat Kurgun
Yapım yönetmeni: Vecdi Benderli
Görüntü Yönetmeni Yardımcısı: Hüseyin Kayındoyuran
Sanat Yönetmeni: Danyal Topatan
Görüntü Yönetmeni: Çetin Gürtop
Türü: Kurmaca
Yapım yılı: 1964, Türkiye
Süre: 102 dakika
Dil: Türkçe

FİLMİN YORUMLARINI OKU

GURBET KUŞLARI - 1964

Önceki İçerikOlsun, Ben Onun Babam Olduğunu Biliyorum!..
Sonraki İçerikGördün mü Oğlum Kaybolduk İşte…
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz