GURBET KUŞLARI

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Gurbet Kuşları, ‘İkinci Tek Parti’ İktidarının sonunda oluşan sorunları ortaya koyan bir kurmaca.
Uzun süreli İsmet İnönü tek parti iktidarının ardından yönetime geçen Adnan Menderes hükümeti döneminde yaşanan göç olgusunu işleyen “Gurbet Kuşları”, bu yönüyle bir ilki temsil ediyor.
Turgut Özakman’ın “Ocak” adlı öyküsünden yola çıkılarak kurgulanan kurmacada, Cüneyt Arkın ilk oyunculuk deneyimini yaşıyor.
Dönemin önemli sanatçılarının oynadığı “Gurbet kuşları”, 1964 yılında ilk kez düzenlenen “Antalya Altın Portakal” yarışmasında aldığı en iyi film ve en iyi yönetmen ödülüyle Türk Sinema tarihinde özel bir yere sahip.
Film, özelde, Maraş’tan İstanbul’a daha iyi bir yaşam sürebilmek için gelen bir ailenin verdiği yaşam mücadelesini anlatıyor.
Kurmacanın geçtiği dönemin yaşanan şartları günümüze benziyor. Şöyle ki; o yıllarda ve sonrasında göreve gelen diğer uzun süreli tek parti iktidarlarının, sorunları öteleyen ve yeni sorun alanları yaratan uygulamalarının benzerlerinin, ellili yıllar boyunca devam etmesi, belirli merkezlere göçü zorunlu hale getirmişti.
Köylerden ve küçük kentlerden işsizlik, açlık gibi sebeplerle büyük kentlere akın akın gerçekleşen göçler, göçün iki ucunda da onulmaz yaralar açmıştı.
Küresel sömürüye açık hale gelen ülkelerde, nüfus belirli merkezlerde toplanarak, hem ilerde o ülke yönetimine sürekli zorluk çıkaracak, denetimi zor kaos alanları oluşturulmakta hem de üretim kaynaklarından uzaklaştırılan kitleler, tek merkeze bağımlı ve muhtaç hale getirilmekte.
Dünyada, nüfusun büyük kentlere yığıldığı Hindistan, Tayland, İran, Endonazya gibi ülkelere benzer biçimde maalesef Türkiye’de de bu süreç yaşanmış, yaşanıyor.
Atatürk’ün ölümüyle başlayan, küresel etkilere açık ilk uzun süreli tek parti iktidarı olan “Milli Şef” dönemi ve devamında Adnan Menderes, Turgut Özal ve son dönem yaşanan uzun süreli tek parti iktidarlarının ortak özelliği “Dönüşüm (Transformasyon)” temelli uygulamalara yer vermeleri.
“Gurbet kuşları”, Demokrat Parti iktidarının memleket gerçeklerinden uzak, küresel güçlerin isteğine uygun oluşturduğu yapay büyümenin ve abartılı borçlanmanın etkisiyle bireyden başlayarak aile ve toplum hayatındaki bozulmayı öne çıkarıyor.

gurbet kuşları filmi izleÖykü: Turgut Özakman (“Ocak” adlı piyesten uyarlama)
Yönetmen: Halit Refiğ
Yapımcı: Recep Ekicigil
Konuşma Yazarı: Orhan Kemal
Senaryo: Halit Refiğ
Yapımcı: Recep Ekicigil
Oyuncular: Filiz Akın, Tanju Gürsu, Özden Çelik, Pervin Par, Cüneyt Arkın, Sevda Ferdağ; Mümtaz Ener, Hüseyin Baradan, Muzaffer Nebioğlu, Gülbin Eray, Mualla Sürer, Muadelet Tibet, Danyal Topatan, Tunç Oral, Tansu Sayim, Ayhan Özyılmaz
Yönetmen Yardımcıları: Kemal İnci, Birsen Kaya
Işık: Namık Toraman, İlhan Özakova
Ses: Tuncer Aydınoğlu
Seslendirme: Acar Film
Kurgu: Mehmet Bozkuş
Negatif Kurgu: A. Siyavuş Tarkan, Osman Bilen
Eşleme: Tamer Oğuz, Arif Özalp
Set: Erdoğan Kaya, Zeki Tezcan, İmdat Kurgun
Yapım yönetmeni: Vecdi Benderli
Görüntü Yönetmeni Yardımcısı: Hüseyin Kayındoyuran
Sanat Yönetmeni: Danyal Topatan
Görüntü Yönetmeni: Çetin Gürtop
Türü: Kurmaca
Yapım yılı: 1964, Türkiye
Süre: 102 dakika
Dil: Türkçe

Yazınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız