ULU BOZKIR ŞAFAĞI

Açık denizlere kıyısı olmayan en büyük Türk Cumhuriyeti olan Kazakistan, bağımsızlığı kazandığı 1992 yılından beri, uçsuz bucaksız koca bir ülke olmasının yanısıra birbiri ardına gösterime soktuğu kurmaca ve belgesel filmleriyle de ilgi odağı.

Kazak sinemasının öne çıkan sinemacılarından bir olan Akan Satayev, daha önceki Min Bala, Anaya Giden Yol, Tomris gibi destansı filmlerine son olarak, Ulu Bozkır Tanı, Büyük Bozkırın Şafağı veya Ulu Bozkır Şafağı adıyla Türkçeye aktarılan filmini de ekledi.

Ansızın gelen bağımsızlık sonrası çekilen Kazak filmleri, ulus kimliğini yeniden anımsatmayı, unutturulmaya çalışılan izleri yeniden görünür kılmayı önceleyen bir yaklaşımla oluşturulurken, sinema izleyicisinin beklentilerini de yanıtlar nitelikte özgün biçim ve içeriği sahip.

Kurmacaya adını veren Kasım Han, Rusları yenerek Moskova’yı ele geçiren Uluğ Muhammed’in oğlu. Babası tarafından 1445 ya da 1452 yılında kurulduğu tarihlenen Kasım Hanlığı’nın başına getirildi.

Filmde Kasım Han’ın Kazak boylarını bir araya getirişi ve Kasım Hanlığı’nın başarıları aktarılıyor.

 

Adı: Ulu Bozkır Tanı
Özgün Adı: Ұлы дала таңы (Ulı Dala Tanı)
Yönetmen: Akan Satayev
Yazan: Bekbolat Şekerov, Nazira Bakayeva, Akan Satayev
Görüntü Yönetmeni: Hasan Kıdıraliyev, Cantay Kıdıraliyev
Müzik Tasarımı: Renat Gaysin, Nikita Karev
Kurgu Yönetmeni: Galimcan Sanbayev
Oyuncular: Berik Aytcanov (Kasım Han), Daniyar Joljaksınov (Kasım Han’ın Çocukluğu), Aydos Abdikadirov, Erik Joljaksınov (Burindik Han), Yusuf Ahmetov, Nurlan Alimcanov (Muhammed Şayban Han), Altınay Nogerbek (Cihan Begüm), Şamşagül Mandiyarova (Cihan Begüm’ün Yaşlılığı), Tunguşbay Jamankulov (Ali Raşit), Daniyar Orazayev, Azamat Satıbaldı, Hasanali Aşimov
Makyaj: Lidiya Ordinskaya, Botagöz Erdibayeva
Seslendirme Yönetmeni:
Yapım Tasarımı: Kuvat Tulayibayev, Dina Vuksikova
Yapımcı: Aliya Nazarbayeva
Yapım: 2022 – Kazakistan
Tür: Kurmaca
Süre: 138′

ULU BOZKIR TANI - 2022

ULU BOZKIR TANI - 2022

Önceki İçerikYasamuto, Onu Sana Emanet ediyorum
Sonraki İçerikBir Kızılderili Kurt Kız Öyküsü: Maina
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz